Zapewne wielu z Was zastanawia się dlaczego miałoby wybrać grę w "starą wersję" Championship Manager zamiast nowego Football Manager. Chcę Wam pokazać, że mimo upływu lat CM-owy dziadek ma się całkiem dobrze i może śmiało konkurować z nowymi grami pod względem grywalności.

WIĘCEJ LIG, WIĘCEJ ZAWODNIKÓW, WIĘCEJ MOŻLIWOŚCI

Niewątpliwie bardzo dużą zaletą Championship Manager 01/02 jest to, że można go uruchomić na w zasadzie każdym komputerze. Postęp technologii sprawił, że obecnie nawet sporadyczni gracze posiadają maszynę wyposażoną w 2 procesory i przynajminej 2GB pamięci RAM. Takie parametry były tylko marzeniem kiedy po raz pierwszy siadałem do CM. Wówczas odpalało się procesor AMD-K6 233MHz z pamięcią RAM wielkości 64MB (lub na wypasie 128MB). Taki komputer umożliwiał uruchomienie gry z załadowanymi 4-5 ligami i nie uprzykrzał życia długim czekaniem na ładowanie wyników. Obecnie możemy pozwolić sobie na dodanie na starcie wszystkich lig - uwzględniając również te najniższe. Daje to niesamowitą bazę zawodników do przeglądania i wyszukiwania talentów choćby w najniższych i najbardziej orientalnych ligach piłkarskich. Wyobrażacie sobie taką sytuację w nowym Football Manager? Piana na ustach wynikająca z oczekiwania na "przemielenie" wszystkich wyników i danych gwarantowana.

 

Kolejny UPDATE

Jedną z najważniejszych spraw technicznych nie tylko w przypadku gier ale również wszelkiego rodzaju programów i systemów operacyjnych są aktualizacje. W przypadku gry takiej jak Championship Manager nie poprawiają one bezpieczeństwa ale są najistotniejszą zaletą przemawiającą na korzyść pozostania przy edycji 2001/02. Każde okienko transferowe kończy się wydaniem nowego UPDATE. Zmienia on nie tylko składy na aktualne ale również poprawia parametry zawodników w zależności od ich aktualnej formy.

SEZON W 6 GODZIN

Chester po 10 sezonachCzęść z Was pewnie pomyślała - Ale kicha! Cały sezon w ledwie 6 godzin. Brakuje tam pewnie wielu ciekawych opcji! - I być może macie rację. Może brakuje choćby kilku ciekawych rozwiązań znanych z nowszych wersji Football Manager, jednak CM 01/02 posiada w sobie to "coś". Gra jest tak wciągająca, że dajemy się bardzo szybko pochłonąć. Napisy-komentarze mrugające z prędkością 5 fraz na sekundę wydają się nie do odczytania, a jednak doświadczeni gracze wyłapują w tym czasie wszelkie niezbędne informacje - o kontuzjach, spalonych, słupkach itp. I ten moment oczekiwania na najważniejszy napis - GOAL FOR CHESTER!!!. Mrugający komunikat przywołujący uśmiech na twarzy i wywołujący chęć podwyższenia prowadzenia. A gra wciąga ... i chce się więcej i więcej. Dlatego uważam, że 6 godzin to dobry czas na rozegranie sezonu - wystarczą 2 dni (dla nocnych marków lub posiadających więcej wolnego czasu 1).

NIEKOŃCZĄCA SIĘ OPOWIEŚĆ

Ile może trwać kariera menadżera? 25, 30, 40 lat? A może nawet 150! To jeden z "błędów" tej gry, ale jakoś wcale mi to nie przeszkadza. Na dzień dzisiejszy jestem pewien, że można rozegrać właśnie 150 sezonów, a może nawet więcej. Tak naprawdę to gra nie traci uroku nawet po tak długim graniu. Ciągłe poszukiwanie nowych zawodników, wyznaczanie nowych celów, sprawia że nie można się oderwać od niej tak łatwo. Kiedy już zacznie się dobra passa wygranych meczów to nie chce się jej przerywać - powie Wam to każdy kto grał w jakiegokolwiek Menadżera.

ZADANIA MANAGERA

W edycji 2001/02 skupiamy się tak naprawdę na najważniejszych zadaniach menadżerskich. Ustawiamy taktykę, realizujemy transfery, zarządzamy swoimi pracownikami (asystentem, trenerami, scoutami, fizjoterapeutami). Decydujemy o kontraktach, statusie zawodników w drużynie, nakładamy na nich kary, chwalimy kiedy na to zasługują. Kontakt z mediami jest ograniczony ale wcale mi to nie przeszkadza. Do szału doprowadzały mnie konferencje prasowe w FM, kiedy to już oczekiwałem meczu a jeszcze kilka minut użerałem się z wybieraniem odpowiedzi. Najgorsze jest to, że czasami w FM ewidentnie brakuje odpowiedzi, która sama nasuwa się na myśl. A przecież od prawidłowo przeprowadzonej konferencji zależy morale zespołu. Championship Manager nie komplikuje sprawy. To media od czasu do czasu komentują formę naszych zawodników, a my decydujemy czy się z nimi zgadzamy czy jednak chcemy zaprzeczyć. Mi takie zadania menadżera w zupełności wystarczają.

ASYSTENT I 5 TRENERÓW

NAJLEPSZY TRENER W CM 01/02Tylko tylu pracowników dbających o rozwój zawodników może zatrudnić klub w CM 01/02. I to w zupełności wystarczy. Jeden z trenerów z umiejętnościami ogólnymi, jeden szkolący bramkarzy, jeden poprawiający technikę, trener od kondycji, trener od taktyki. To wszystko co jest potrzebne by nasze gwiazdy wygrały ligę. Jest oczywiście asystent, który powinien charakteryzować się bardzo dobrymi wszystkimi parametrami, a przede wszystkim wysokim WORKING WITH YOUNGSTERS - najlepiej 20.

NIE MA WAD?

Według mnie wad samych w sobie gra nie ma, ale bez wątpienia brakuje pewnych ułatwień i rozwiązań, które zostały już wprowadzone w Football Manager.
Pierwszą niezbyt komfortową sprawą jest przeprowadzanie transferów. Trzeba liczyć się z tym, że na odpowiedź oczekujemy nawet kilka dni, ciągnące się negocjacje z zawodnikiem mogą trwać nawet 2 tygodnie. Aby nie przegapić okienka transferowego trzeba się naprawdę spieszyć. Duży + dla FM, który wprowadził negocjacje na żywo co znacząco przyspiesza ten ważny aspekt gry.
Drugim brakującym elementem - znanym z FM - jest możliwość zapisania składu. Jest to bardzo pomocne podczas zagęszczenia terminarza. Wówczas to mocno rotujemy składem i co chwilę ręcznie musimy zmieniać ustawienie. A przydałaby się możliwość przywołania choćby tej podstawowej 11.

KONTAKT

PISZCIE DO NAS

maniacy@championshipmanager0102.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług. Zobacz szczegóły